Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nakynuté rezervy pojišťoven jsou úspory na lidech

Nechci politikařit a chytat toho nebo onoho za slovíčko, zda je naše zdravotnictví v krizi nebo není v krizi. Hra na politické body nepomůže těm podstatným lidem, což jsou pacienti.

Podívejme se na věc v podstatě ekonomicky.

Náš zdravotní systém je založený na průběžném financování. V principu platí, že co se jeden rok vybere, tak je možné utratit za péči – samozřejmě při odpovídající tvorbě rezerv. Čili v případě, že zdravotní pojišťovny mají v rezervách 60 miliard korun, což mnoho a mnohonásobně přesahuje zákonem předepsaný rezervní fond, v podstatě to znamená, že tyto peníze nebyly v minulosti utraceny za péči, kterou si pacienti zaplatili. Ale kterou nedostali.

V čem ji nedostali? V tom, že na magnetickou rezonanci se čeká tři měsíce i déle. Jsou vyšetření, kdy je čekací doba ještě podstatně delší. V tom, že přístup k biologické léčbě je složitý, mnohdy nemožný. V tom, že návštěva u stomatologa je i při nějakých běžných věcech pro řadu lidí noční můrou ne kvůli vrtačce, ale kvůli rodinnému rozpočtu. V tom, jaké problémy s léčbou mají lidé postižení celiakií (kteří musí držet bezlepkovou dietu). A tak dále.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch říká, že nechce dát tyto peníze z rezerv na péči. A má argument, který nelze jen tak zmuchlat a zahodit. Rezervy mají být pro případ krize a snížených příjmů jako polštář, který umožní neškrtat někdy v budoucnosti (při zhoršených výběrech) v placených úkonech či lécích. Zní to dobře, opatrně, rozumně.

Nicméně pokud na jednu stranu položíme fakt, že rok co rok krátíme občany na tom, co mají dostat a co si zaplatili, na stranu druhou rezervy, které dramaticky překračují zákonem stanovenou mez, pak je to prostě divné. Můžeme se bavit o tom, zda onu stanovenou mez nezvýšit (a nezměnit její poměr k celkové vybírané sumě). Můžeme se bavit o tom, že bychom měli mít modely, které prognózují výběr při nějakém očekávatelném zhoršení ekonomické situace a k tomu směřovat tvorbu rezerv. Ale zcela nesporně zde existuje prostor pro dofinancování zdravotnictví již nyní, v podstatě hned.

A tedy pro zlepšení péče. A také zlepšení podmínek v nemocnicích i v dalších zařízeních – pro pacienty, ale i pro lékaře, sestřičky, personál.

Protože realitou je, že se v současnosti ve zdravotnictví zhoršuji podmínky, jak pro poskytovatelé zdravotní péče a jejich zaměstnance, tak dostupnost péče pro pacienty. V nemocnicích chybí personál, sestry, lékaři, ale také kuchaři a další zaměstnanci. Ti,  kteří tam pracují jsou přetížení, nezvládají stresy a zvažují další odchody. To nyní zhoršuje situaci i ve vztahu k pacientům.

Je nutné situaci řešit. ČSSD k tomu vyvolala jednáni koaliční rady.

Je nám předhazováno, že jsme to měli řešit už v minulosti. Je ale třeba připomenout, že v uplynulém volebním období jsme s obtížemi napravovali neblahé kroky pánů Julínka a Hegera a ty nejzásadnější problémy jsme řešili.

Celkové navýšení platů bylo o 30 procent jak u lékařů, tak sester a zdravotnického personálu.  Řešili  jsme systém vzdělávání ve zdravotnictví včetně navýšení kapacit lékařských fakult.  Zavedli jsme úroveň praktické sestry a následně možnost zkráceného studia sester, řešili jsme nadměrnou administrativu v jejich práci tak, aby mohly být především u lůžka pacientů.  Jsem opravdu ráda, že současný pan ministr na tyto kroky navazuje.  Stejně oceňuji, že již navýšil prostředky na urgentní péči a  některé krachující nemocnice.

Ke kritice toho, co jsme měli jako ČSSD udělat, musím jednu věc přiznat. Nedokázali jsme (proti vůli tehdejšího ministerstva financí v gesci ANO) zvýšit platby za státní pojištěnce tak, jak bylo potřeba. Před pár lety to ještě bylo možné různě „zalepit“, ale nyní již není kam ustupovat.

Řekněme si, že celý systém se pomalu sune k velkému problému. Většina lidí to nevidí, protože to pořád není tak úplně poznat – z nemalé části díky enormnímu nasazení lidí ve zdravotnictví. Je to podobné, jako ve školství. Jakoby všechno fungovalo. A pak jednoho dne budeme postaveni před stávkovou pohotovost učitelů, případně se brány škol zavřou…

Jenže fakt, že krize zatím není vidět, že nemá projevy, které by dopadaly na každého, ale „odnášejí“ to zatím jenom někteří nemocní, tak tento fakt neznamená, že krize neexistuje. Naopak. O to větší šok bude, až se projeví.

Zdravotnictví je podfinancované, chybí v něm peníze. Například podle našich propočtů chybí jenom nemocnicím 14 miliard korun. A v rezervách zdravotních pojišťoven je 60 miliard.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Alena Gajdůšková | čtvrtek 26.9.2019 8:29 | karma článku: 15,22 | přečteno: 427x
  • Další články autora

Alena Gajdůšková

I „dohodáři“ si zaslouží ochranu a pomoc

Kdo „odnesl“ jako první lockdowny a koronavirovou ekonomickou krizi? Samozřejmě ti, kdo neměli klasický zaměstnanecký poměr, ale dohody o pracovní činnosti nebo o provedení práce. Jejich ochrana byla v podstatě nulová.

23.2.2021 v 15:40 | Karma: 8,45 | Přečteno: 276x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Teď by se nám reforma dlouhodobého ošetřovného hodila

Asi se to ve srovnání s plnými nemocnicemi a skokovým růstem počtu zemřelých zdá jako drobnost a nepříliš podstatný detail. Ale už více než rok leží ve sněmovně můj poslanecký návrh novely zákona o dlouhodobém ošetřovném.

18.2.2021 v 12:00 | Karma: 9,00 | Přečteno: 228x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Kurzarbeit: Lze ho udělat buď dobře, nebo naprosto nanic

Nejnebezpečnějším způsobem, jak zničit dobrou myšlenku je, když se stejný název použije i pro nějaký nesmysl. Ten se pak prosadí. Za nedlouhou dobu se zjistí, že řešení nefunguje. „Vidíte, kurzarbeit je na nic,“ uslyšíme.

10.2.2021 v 8:01 | Karma: 8,99 | Přečteno: 225x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Můžeme to dokázat. Když budeme chtít

Některé události v době kovidové zanikají a nedostává se jim patřičné publicity. 22. ledna tak bez většího ohlasu vstoupila v platnost smlouva o zákazu jaderných zbraní schválená na půdě OSN již v roce 2017.

26.1.2021 v 9:32 | Karma: 10,45 | Přečteno: 362x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Alena Gajdůšková

Vymíráme a pravice přikládá pod kotel

Nejlepší důchodová reforma je, když se rodí hodně dětí. Asi také většina z nás cítí nějakou odpovědnost za budoucnost národa. A zároveň stát nemá, co mluvit rodinám do toho, kolik členů mají mít.

14.1.2021 v 8:09 | Karma: 21,81 | Přečteno: 1111x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Přes Česko jdou bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  22:48

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Německo je otřeseno. Přišel brutální útok na politika, pak následoval další

4. května 2024  17:40,  aktualizováno  21:09

Na lídra kandidátky německé sociální demokracie (SPD) v Sasku do evropských voleb Matthiase Eckeho...

Vyváděla strašné věci. Zahradil označil Jourovou za nejhorší z eurokomisařů

4. května 2024

Premium Když Česko vstoupilo 1. května do Evropské unie, byl tam matador ODS Jan Zahradil kooptován...

Vláda má jednat o pomoci ovocnářům, jimž způsobily mrazy milionové škody

7. května 2024  5:34

Vláda má v úterý jednat o pomoci ovocnářům, kterým zničily úrodu jarní mrazy. Program na řešení...

Soud rozhodne o kastracích pro změnu pohlaví, Piráti s tím v koalici neuspěli

7. května 2024

Ústavní soud oznámí, zda operace zůstane podmínkou pro úřední změnu pohlaví. Česko je jedna z...

Místo Česka Rwanda? Nejasný osud ilegálních migrantů do Evropské unie

7. května 2024

Migračním paktem jsme udělali důležitý krok k řešení ilegální migrace, ale je potřeba pokračovat....

„Žiju jen z humanitární pomoci.“ Válka vehnala do bídy miliony Ukrajinců

7. května 2024

Premium Kdo se měl před válkou špatně, ten se po dvou letech jejího trvání má ještě hůř. Důsledkem...

  • Počet článků 78
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1108x
PaedDr. Alena Gajdůšková, krajská zastupitelka a předsedkyně sociálního výboru ZZK,  předsedkyně Správní rady Univerzity T.Bati ve Zlíně, viceprezidentka Svazu pacientů ČR, členka etické komise ĆLK, členka Sdružení parlamentářů proti jadernému zbrojení a za odzbrojení. Bývalá poslankyně a senátorka, místopředsedkyně Senátu P ČR a ČSSD.  Původní profesí učitelka, pak personalistka a  vedoucí odboru školství a kultury ve Zlíně. Pracovala také jako poradkyně premiérů Špidly a Sobotky. Je dlouholetou členkou Sokola a ČČK.

Seznam rubrik