Čtvrtek 2. dubna 2020, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 2. dubna 2020 Erika

Dobrá věc pro lidi se zdravotním postižením

13. 12. 2019 10:30:38
Ve Zlíně žije fascinující člověk. Za mne kandidát na všechny medaile světa. Vozíčkář, přitom bývalý vedoucí dětských oddílů, zakladatel Festivalu zdravotně postižených písničkářů, sledge hokejista i zastupitel – Roman Herink.

Má spoustu dalších zásluh. Díky jeho usilovné a systematické práci v zastupitelstvu je nyní Zlín opravdu hodně bezbariérové město. Vymyslel, prosadil a odpracoval klub pro trávení volného času lidí s postižením Klub Íčko. Na olympiádě v Naganu zahlédl sledge hokej – hokej pro lidi s postižením dolních končetin. Přivedl ho do Čech a na Moravu (nesporně i do Slezska) a dnes již máme v této disciplíně olympijskou medaili, v ČR proběhla dvě mistrovství světa.

A to Roman za poslední desítky let překonal řadu dalších vážných zdravotních komplikací. Když poslouchám to časté vzdychání nás, které příroda vyvolila jako „nepostižené“ a kterým žádná nehoda toto štěstí nevzala, když poslouchám, jak občas skuhráme, vždycky si na Romana vzpomenu – protože on je pozitivní pod takovými ranami a nepřízněmi, o jakých většina z nás ani netuší.

Dalším je Milan Hradil, nevidomý úžasný muzikant, povoláním masér. Aniž je mnohdy vnímáme, žije mezi námi mnoho postižených, kteří vykonávají řadu různých povolání. Znám případy lidí upoutaných na lůžko, kteří přesto pracují v oblasti IT. Práce pro ně není jenom práce, jenom způsob obživy. Práce je pro ně nutnost, aby se vyrovnali se svým problémem, práce je pro ně potřeba, naplnění, práce je pro ně i terapie. Všechno, co dělají, je stojí mnohem více úsilí, než kolik musí vynaložit lidé zdraví.

Ale stejně tak si vážím zaměstnavatelů, kteří vytvářejí podmínky pro pracovní zařazení lidí se zdravotním postižením. Je to trochu „jiné“ podnikání. Nejde jet jen na „výkon“, protože organizaci práce, prostředí, řadu dalších okolností je nutné přizpůsobit potřebám postižených. V běžném tržním prostředí, kde rozhoduje efektivita a produktivita (což je samozřejmě správně), by zaměstnavatelé postižených dlouho nepřežili – náklady mají nutně vyšší než konkurence zaměstnávající zdravé lidi. Proto stát pomáhá a podporuje vytváření míst pro postižené.

Jako velká zastánkyně toho, aby právě tyto státní dotace byly dostatečné, jsem často konfrontována s tvrzením, že je to vyhazování peněz státu a zasahování do zaměstnaneckého trhu. Tak vyhazování peněz to není určitě – náklady na podporu pracovního místa jsou nižší než náklady na jednoho nezaměstnaného. Stát ve skutečnosti ušetří. To je spočítané, to je prokázané. Přesto se tento argument občas znovu a znovu objeví. Obdivuhodné, jak některé nesmysly mají tuhý kořínek.

S tím pokroucením trhu práce je to podobné. Vzhledem k celkovému počtu pracovních zaměstnaneckých míst v naší zemi je počet podporovaných míst pro postižené marginální. Bavíme se o podílu kolem dvou procent.

Kvůli panu Herinkovi, kvůli panu Hradilovi a kvůli desítkám tisíc lidí s postižením, kteří chtějí a potřebují pracovat, děkuji kolegům ve sněmovně i v senátu za podporu novely zákona, která umožní zvýšení státní dotace pro zaměstnavatele. Výborné je, že tentokrát řešení obsahuje i zmocnění vlády, aby věc upravovala v závislosti na vývoji minimální mzdy. Abychom to prostě vždycky znovu nemuseli řešit zákonem. A abychom nevystavovali zaměstnavatele, ale hlavně naše spoluobčany s postižením obavám, že „se to nestihne“ a jejich místo již nebude udržitelné.

Žijeme v době, kdy je leckdo zpochybňuje pomoc slabším, mnohdy je i zesměšňována. V době, kdy v rámci útoků na „neziskovky“ nebo na „inkluzi“ jsou lidé s postižením nebo děti s poruchami učení stavěni jako překážky. O to více díky, že obě komory Parlamentu byly pro zvýšení podpory drtivým a jednoznačným způsobem.

Protože civilizační úroveň společnosti se pozná ne podle toho, jak oslavuje nejsilnější, ale podle toho, jak se chová k těm nejslabším.

Autor: Alena Gajdůšková | pátek 13.12.2019 10:30 | karma článku: 9.38 | přečteno: 238x

Další články blogera

Alena Gajdůšková

Pokud, jenže, když: Tři slova, kterým musí dát hejtman Čunek obsah

Na sporu o zlínskou nemocnici není nic osobního. Nejde o spor s hejtmanem či snad dokonce o hejtmana, jak se to Jiří Čunek snaží postavit. Jde o spor koncepční. A je svým způsobem zajímavý nejen pro obyvatele Zlínského kraje.

14.2.2020 v 7:57 | Karma článku: 12.72 | Přečteno: 170 | Diskuse

Alena Gajdůšková

Experiment, který se fakt nepovedl

Zlínský kraj se rozhodl pro velký experiment v železniční dopravě. Celý svůj systém rozdělil na čtyři oblasti. Dopravci o ně soutěží. Jednu z oblastí získala v lednu 2019 společnost Arriva. V půlce prosince se vydala na koleje.

7.2.2020 v 7:28 | Karma článku: 19.07 | Přečteno: 583 | Diskuse

Alena Gajdůšková

Realita versus zákon

Loni na podzim mi přišel do sněmovny mail od spolku Nedoklubko s dotazem, zda neuvažujeme o úpravě otcovské dovolené. Řada ustanovení se totiž dostala do rozporu s realitou.

24.1.2020 v 7:55 | Karma článku: 11.46 | Přečteno: 382 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Jaroslava Janderová

S koronavirem nesmíme zlikvidovat i svobodu

Na pozadí boje s pandemií koronaviru se odehrávají příběhy, v jejichž hlavní roli je svoboda a demokracie. Bohužel v pozici štvané zvěře. Jde jen o náhodu, nebo naopak o nechutný hyenismus?

1.4.2020 v 12:38 | Karma článku: 17.39 | Přečteno: 442 | Diskuse

Kateřina Valachová

Virus nesmí být nový impuls pro dluhové otroctví

Tato krize je obrovská. Dopadá na všechny a bude dopadat na všechny. Pravda – na některé asi více, na některé méně, ale i když se stát rozkrájí a postaví na hlavu, nejvíce se dotkne těch, kteří už teď měli málo.

1.4.2020 v 11:54 | Karma článku: 10.88 | Přečteno: 411 | Diskuse

Petr Hannig

Mor a války vždy nacházejí lidi nepřipravené

Je to tak, ale my jsme připravení být mohli.. Celá dlouhá desetiletí se u nás budovala kdysi nezbytná součást celostátního výcviku obyvatelstva, včetně školního předmětu - civilní obrana – CO.

31.3.2020 v 20:18 | Karma článku: 46.24 | Přečteno: 3442 |

Mansoor Maitah

Vracíme se k ekonomickému nacionalismu? Říkáme globalizaci sbohem?

Naše Země má dostatek zemědělské půdy na to, aby zajistila většinu potravin ze svých vlastních zdrojů a svými vlastními silami. Ochrana půdy, péče o krajinu, produkce a výroba potravin musí být jednou z našich hlavních priorit.

30.3.2020 v 9:02 | Karma článku: 40.79 | Přečteno: 923 | Diskuse

František Matějka

Děkuji za fantastickou příležitost zažít upřímnou solidaritu v této zemi

Koronavirus přinesl strach, zmar, nenávist i kýbly žluče. Přinesl ale také očekávání, naději, víru a nové příležitosti. A hlavně přinesl upřímnou a dobrovolnou solidaritu, jaká tu nebyla desítky let. Nevěřil bych, že to zažiju.

29.3.2020 v 19:22 | Karma článku: 38.25 | Přečteno: 1435 | Diskuse
Počet článků 71 Celková karma 14.42 Průměrná čtenost 1171

PaedDr. Alena Gajdůšková, poslankyně, místopředsedkyně sociálního výboru, 1. viceprezidentka Svazu pacientů ČR, předsedkyně Správní rady UTB ve Zlíně, členka Sdružení parlamentářů proti jadernému zbrojení a za odzbrojení. Bývalá senátorka a místopředsedkyně Senátu P ČR a ČSSD.  Původní profesí učitelka, pak personalistka a  vedoucí odboru školství a kultury ve Zlíně. Pracovala také jako poradkyně premiérů Špidly a Sobotky.

Schillerová navrhne zrušit daň z nabytí nemovitostí a odpočty hypoték

Ministryně financí Alena Schillerová navrhne na vládě zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitostí. Věří, že by to...

Česko patrně srazilo míru nakažlivosti viru na méně než polovinu

Model českých odborníků tvrdí, že v Česku se výrazně zpomalilo šíření viru SARS-CoV-2. Podle jejich údajů klesla...

Žil jako nemohoucí stařec. Pak Marek zhubl 57 kilo a je z něj idol žen

Marek Láca žil v osmadvaceti letech jako nemohoucí stařec, bez energie, bez ženy, zato však s pořádnou nadváhou. Ta už...

Italská duše trpí. Běžte domů, křičí na sebe sousedé z balkonů ve Florencii

Ulice toskánské metropole Florencie, které jsou jindy plné turistů a kde se milenci z mostu Ponte Vecchio vždy kochali...

Psycholožka: Češi zvolili nejužitečnější strategii, jak zvládnout krizovou situaci

Na všechny z nás dopadá celosvětová krize spojená s nákazou koronavirem. Máme obavy o zdraví své i svých blízkých,...