Je dobře, že neustoupíme z povinného očkování. Ale…

18. 06. 2019 9:59:52
Jsem proti tomu, aby naše země ustoupila z povinného očkování. Jednoznačně. Ale to neznamená, že bychom neměli hledat optimální řešení pro všechny a s rodiči diskutovat o postupech.

A především o tom, co je pro jejich dítě to nejlepší.

Shrnu svůj základní postoj k očkování.

Za prvé: Je to jeden z nejužitečnějších vědeckých objevů z pohledu lidstva. Díky němu se podařilo vymýtit nemoci, na které umíraly miliony dětí – černý kašel, pravé neštovice, tuberkulóza a další. Tato země dokázala zavést v minulosti velmi efektivní systém očkování zachycující téměř 100 % dětí. Proto jsme řadu z těchto nemocí vlastně dlouhé roky „nemuseli“ řešit. Důsledkem toho rodiče tyto nemoci nepovažují za nebezpečí. V některých případech mají možná i pravdu, ale například u spalniček se ukazuje, že nebezpečím být opět mohou, pokud proti nim nebude populace očkováním chráněna. To nemluvíme např. o černém kašli, který ohrožuje nejvíce ty nejmenší děti.

Za druhé: Je důležitý fakt, že očkování je skutečně účinné, když proočkovanost populace dosáhne nejméně 95 procent. Jinak hrozí šíření nemoci. Až těch 95 procent očkovaných zajistí přerušení linie nakažlivosti. To znamená, že dojde i k ochraně těch, kteří z nějakého důvodu skutečně očkováni být nemohou (např. děti s onkologickými onemocněními). To je důvod, proč stát vyžaduje očkování i pod pohrůžkou sankce. (Tou je vlastně nepřijetí nenaočkovaného dítěte do zařízení předškolní výchovy). Logicky dochází ke střetu dvou principů. Na jedné straně je rozhodovací svoboda rodičů, na straně druhé veřejný zájem zastupovaný státem. Společný jmenovatelem obou by měl být nejlepší zájem dítěte.

Jsem pro širokou veřejnou diskusi. Musíme co nejpřesněji a velmi zodpovědně odpovědět na otázky, které rodiče dětí kladou. Jak tvrdě a proč má být očkování vymáháno? Má být vymáhán (a hrazen) jeden konkrétní postup? Do jaké míry může být na rodičích, aby pro svoje děti zvolili alternativní verze? A konečně: Je seznam a harmonogram povinných očkování skutečně „v pořádku“ nebo je příliš rozsáhlý a pevný? A proč?

V minulém roce úřady řešily cca 800 případů stížností na komplikace. Jen u jednotek se ukázala příčinná souvislost s očkováním.

Stát nyní dělá velmi vstřícný krok. Vyplňuje právní mezeru pro možnost domoci se odškodnění při případných komplikacích po očkování. Navrhuje zřídit fond, který by odškodňoval pacienty (primárně děti, ale může se to týkat i dospělých) po případných komplikacích vyvolaných vakcínami. Dneska je situace taková, že se odškodnění pacient nedovolá nebo přímou odpovědnost za komplikace nese lékař. To je absurdní – protože lékař má povinnost očkovat, zároveň nemá jakoukoliv možnost ovlivnit vakcínu.

Nemyslím si, že by se dalo zdraví a život dítěte vyvážit penězi. Domnívala jsem se, že jestliže se něco takového dělá, je to spíš přiznání, že očkování může způsobit problém. Je ale pravda, že navrhovaný Fond doplňuje náš právní řád, ve kterém po přijetí nového občanského zákona zmizela možnost případného odškodnění se domoci. A ženy, které jsou představitelkami matek, které nechtějí své děti očkovat , tvrdí, že to přece jen může některé rodiče uklidnit. No, možná.

Musíme ale diskutovat o tom, zda je u očkování dostatečně přesně definována správná praxe např. při přiznávání kontraindikací. A jak je možné se ze strany rodiče ohradit, pokud j správná praxe lékařem porušena.

Co na této diskusi považuji za naprosto nejsložitější, to je odfiltrovat z ní lobbystické vstupy farmaceutických společností. Protože nesmíme zapomínat ani na ten fakt, že očkování je také velký byznys. A zároveň je potřeba, abychom nenechali tuto diskusi ovládnout alternativními „ezo“ hlasy. Považuji za velký úkol pro příští roky – najít opravdu dobrou hranici mezi svobodou rodičů, zásadní ochranou dětí očkováním a zájmem státu na ochranu veřejného zdraví.

Ptát se musíme, zda kombinace 6 očkovacích látek aplikovaných současně v tzv. hexavakcíně není přece jen pro slabší dítě příliš. Jasně stanoveno musí být, zda současně s tímto očkováním lze podat další očkovací látku, jak se často v dětských ordinacích děje. Dnes mnohdy lékaři podle matek jen neradi odsunují termín očkování u dítěte a je velmi rozdílná praxe v případě přiznávání kontraindikací. Bylo by dobré, kdyby se na tom lékaři shodli. Jinak to vypadá, že funguje trh v oblasti, ve které nikdy být neměl.

Očkování je prostě společenská otázka, která leží mnoha lidem skutečně silně na srdci. Příznivcům, protože se bojí epidemií, odpůrcům, protože se bojí individuálních komplikací. V takové situaci má přijít stát a vyvolat skutečně širokou diskusi. A jak říkám – snad ani ne tak o tom, zda je očkování dobré nebo špatné. Je vždycky prospěchem pro dítě i dospělého. Chrání je. Spíše je třeba mluvit o tom, jak vyloučit a řešit rizika, která očkování individuálně může nést. A zda to, co vymáháme, je dostatečně odůvodňováno a nebylo by to možné definovat jinak.

Přeji všem dětem i jejich rodičům hodně zdraví.

Autor: Alena Gajdůšková | úterý 18.6.2019 9:59 | karma článku: 10.99 | přečteno: 472x

Další články blogera

Alena Gajdůšková

I dotace může být dobrá investice

V poslední době se v řadě politických souvislostí objevuje časté tvrzení, že dotace podnikatelskému sektoru jsou „čisté zlo“. Nechci polemizovat s principem. Ale nabízím jeden případ, kdy tomu tak rozhodně není.

11.6.2019 v 9:31 | Karma článku: 9.72 | Přečteno: 336 | Diskuse

Alena Gajdůšková

Pracuji, tedy jsem

Některé lidi práce nebaví. Ba dokonce obtěžuje. Pro další je zaměstnání nutnost na cestě k poctivě vydělaným penězům. Nic víc, nic méně. Jsou také lidé, kteří si bez práce nedokáží svůj život představit, další žijí jen prací.

11.4.2019 v 9:17 | Karma článku: 10.29 | Přečteno: 452 | Diskuse

Alena Gajdůšková

Lidskost proti sobectví aneb opravdu se bez čerstvého rohlíku denně neobejdeme?

Někteří kolegové poslanci nutně potřebují každý den čerstvý rohlík. Bez něho si to „správné“ ráno nedovedou představit.

21.2.2019 v 12:59 | Karma článku: 22.91 | Přečteno: 1544 | Diskuse

Další články z rubriky Politická aréna - pro politiky

Luboš Zálom

Fridays For Reason #3: The Moral Case for Fossil Fuels

Za kolaps zemského klimatu prý může CO2 v atmosféře. Měli bychom jeho množství sledovat a snižovat. Stát se uhlíkově neutrální společností a omezit naši závislost na fosilních palivech. Ale není to ve skutečnosti trochu jinak?

19.7.2019 v 14:47 | Karma článku: 18.83 | Přečteno: 265 | Diskuse

Tomáš Zdechovský

Okamura s Konečnou si dali vzájemně pár facek

Myslíte si, že je správné, že když ukradnete někomu milion, musí mu zloděj vrátit jen 700.000 Kč a zbytek si nechat? Já ne. Ale možná by vás mohlo zajímat, že Kateřina Konečná a Tomio Okamura souhlasí s opakem.

18.7.2019 v 9:01 | Karma článku: 42.14 | Přečteno: 9890 | Diskuse

Kateřina Konečná

Ursula von beze změny

„Nic nového“, tak se dá nejlépe charakterizovat projev kandidátky na pozici předsedkyně Evropké komise Ursuly von der Leyen.

16.7.2019 v 13:22 | Karma článku: 25.90 | Přečteno: 651 | Diskuse

Petr Hannig

Karel Gott – síla pokory

„At’ žije pan prezident“ to odvážně provolal v závěru interview pro českou televizi Karel Gott v době, ve které média útočí téměř dennodenně na hlavu našeho státu. A já mu za to děkuji.

15.7.2019 v 20:47 | Karma článku: 48.72 | Přečteno: 13085 | Diskuse

František Matějka

Je po volbách do Evropského parlamentu. Reforma nebude, nic se nezměnilo

Máme po volbách do Evropského parlamentu. Protagonisté EU si otřeli čelo a oklepali se, protože mají další roky jisté. V oblastech, kde před volbami ubrali plyn, aby nenaštvali voliče, přidali teď do eurounijního auta nitro.

15.7.2019 v 11:30 | Karma článku: 36.72 | Přečteno: 994 | Diskuse
Počet článků 63 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1277

PaedDr. Alena Gajdůšková, poslankyně, místopředsedkyně sociálního výboru, 1. viceprezidentka Svazu pacientů ČR, předsedkyně Správní rady UTB ve Zlíně, členka Sdružení parlamentářů proti jadernému zbrojení a za odzbrojení. Bývalá senátorka a místopředsedkyně Senátu P ČR a ČSSD.  Původní profesí učitelka, pak personalistka a  vedoucí odboru školství a kultury ve Zlíně. Pracovala také jako poradkyně premiérů Špidly a Sobotky.

Najdete na iDNES.cz