Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Dobré předsevzetí – stop hazardu

13. 01. 2015 13:50:00
"Kdybychom dali na obchodníky se štěstím, máme možnost prožívat Vánoce po celý rok. Štědrou žílu soutěživým, ale i dobročinnou náruč potřebným skýtá herní průmysl," napsal na sklonku roku v Právu Lukáš Jelínek. Reagoval na návrh ministra financí zdanit hazardní hry, loterie a sázky. Lukáš Jelínek ovšem celou řadu aspektů jenom nakousl. Podle mého názoru hraje důležitou rolu především postoj veřejnosti k hazardu.

Hazard není nic jiného než byznys, ve kterém se točí stejné peníze v porovnání s ještě mnohem méně bohulibém "podnikání", jakým je například obchod s lidmi. To, čemu se říká gamblerství, je příčinou mnoha lidských tragédií stejně jako kterákoliv závislost, ať jsou to drogy nebo alkohol. Člověk tím ztrácí nejen peníze, ale i svobodu a nadhled. Izoluje se od společnosti, poškozuje sebe i rodinu, často přichází o domov, otevírá dvířka kriminalitě a časté jsou také případy sebevražd hráčů.

I silnou americkou ekonomiku stojí podle ekonoma Earla Grinolse sociální náklady gamblerství 54 miliard dolarů ročně.

Vyšší zdanění hazardu, jak navrhuje ministr financí, ale popsaný problém neřeší. Odstraněn nebude, dokud společnost nedokáže nabídnout slušný život všem svým členům, aby se k možné výhře přestali upínat zejména ti, jejichž příjmy jsou jinak mizivé.

Zároveň je potřeba ukázat na dobré možnosti využití volného času včetně adrenalinových sportů. Druhá skupina, která hazardní hry vyhledává, jsou lidé, kteří na tom sice jsou finančně dobře, ale potřebují zkrátka vzrušení. Problém hráčské závislosti nelze dále utlumit, dokud se nebude veřejně mluvit o tom, co je podstatou gamblerství a jak se dá s touto formou závislosti bojovat.

Peníze do prevence se přitom bohatě vrátí. Protože nakonec jak tragédie v jednotlivých osudech, tak problémy uvnitř celé společnosti ve svých důsledcích vždycky zaplatí daňoví poplatníci.

Největší překážkou řešení je, že omezení gamblerství zcela jasně brání úzká finanční vazba mezi výnosy především z technických her (včetně loterií) a financováním sportu a dalších volnočasových aktivit. Tato vazba je naprosto absurdní a ve svých důsledcích nebezpečná. Vytváří totiž rovnici – čím více heren, čím lépe fungující hazard, tím více peněz do sportu. Z podnikatelů zbohatlých na lidském neštěstí pak dělá spasitele a vynáší je třeba i do nejvyšších pater politiky.

S novým rokem se sluší dát si předsevzetí. Většina lidí si slibuje, že už bude žít zdravě, cvičit, zlepší si kondici. Bylo by hodně dobré předsevzetí pro nás všechny si říct, že za prioritu máme "zlepšení kondice" dětí a mládeže, a budeme je náležitě podporovat přímo ze státního rozpočtu bez ohledu na to, kolik tragických osudů bude či nebude mít na svědomí hazard a gamblerství. A myslíme-li to s naší budoucností vážně, nelze zůstat pouze u předsevzetí. Do výchovy, vzdělání a volného času našich potomků musíme investovat přednostně. Ministr financí by to měl prostě pochopit a zvládnout.

Autor: Alena Gajdůšková | úterý 13.1.2015 13:50 | karma článku: 6.19 | přečteno: 270x

Další články blogera

Alena Gajdůšková

Otazníky kolem očkování

Sdílím jako prarodič obavy rodičů z možných negativních dopadů a vedlejších účinků očkování, jedná-li se o slučování vakcín a děti nedonošené, či jinak oslabené. Lékaři by měli vytvářet a pojišťovny respektovat individuální očkovací kalendář pro každé dítě a chápat i právo rodiče, jako zákonného zástupce dítěte, se na průběhu očkování s lékařem domluvit.

30.4.2015 v 14:36 | Karma článku: 30.27 | Přečteno: 2958 | Diskuse

Alena Gajdůšková

Výrok senátora Kubery o válce je zcela nepřijatelný

Neobětovat ukrajinské zájmy Rusku a současně zabránit další válce se může podařit jen za společného úsilí všech členských států EU a za diplomatické spolupráce celého mezinárodního společenství. Potřebná je i podpora a odpovědnost ze strany veřejnosti. Výrok senátora Kubery, že světová válka je nevyhnutelná, je v této souvislosti zcela nepřijatelný.

16.2.2015 v 13:21 | Karma článku: 14.00 | Přečteno: 1644 | Diskuse

Alena Gajdůšková

ČSSD je v řešení bolestivého tématu exekucí vůdčí silou

Oceňuji snahu našich politiků, kteří iniciovali vznik komise pro exekuce. Pro řešení palčivého problému je totiž třeba hledat širokou shodu na právní úpravě, kterou by se provedly změny v oblasti tzv. mobiliární exekuce. Sociální demokracie dokládá, že při řešení bolestivého tématu nadále funguje v české politice jako vůdčí síla.

3.2.2015 v 14:18 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 527 | Diskuse

Alena Gajdůšková

K čemu je státní úředník

Vláda rozhodla o jmenování náměstka pro státní službu. Stal se jím dr. Josef Postránecký, odborník, zkušený úředník, integrální osobnost. Tím zákon o státní službě po létech přestal být pouhým papírem a stal se každodenní realitou. Česká republika se především úsilím sociálních demokratů významně přiblížila fungování standardních západních demokracií. (Služební zákon poprvé předložila Špidlova vláda a uvádí ho nyní v život vláda Sobotkova.)

29.1.2015 v 12:03 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 817 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Karel Januška

Problematické kroky odvolacích soudů

Každý občan má nárok na rozhodování takovým soudem, který je řádně vyškolený a má potřebné morální vlastnosti. Řada sporů v prvním stupni končí tím, že některá strana podává odvolání.

18.10.2017 v 3:37 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 2 | Diskuse

Ivo Rottenberg

O demokracii

Má to být vláda lidu, kde se počítá se svobodou jednotlivce. K tak jednoduchému termínu existuje mnoho přívlastků a mnoho vykladačů.

17.10.2017 v 23:28 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 57 |

Jiří Kindl

Slova starosty města Dubí k těžbě lithia na Cínovci ze září 2017

Dovoli jsem si stáhnout článek starost města Dubí, kde se vyjadřuje k těžbě lithia na Cínovci a mám dojem, že to bude hodně lidí zajímat, zejména pana Čumbelíka.

17.10.2017 v 20:22 | Karma článku: 14.47 | Přečteno: 676 | Diskuse

Jan Dvořák

Velké překvapení, kdo patří mezi nejpopulárnější politiky podzimu!

Už jenom třikrát se vyspíme a volební místnosti nám doširoka otevřou svoji náruč. Zatímco my, prostí vhazovači lístků už se nemůžeme oněch dvou dnů naprosté svobody volby dočkat, jsou tu novináři, aby nám čekání ukrátili.

17.10.2017 v 19:35 | Karma článku: 12.08 | Přečteno: 384 | Diskuse

Adam Mikulášek

Je Matěj Stropnický milencem herce Daniela Krejčíka?

Podle Blesku právě toto Krejčík prohlásil. Úsměvné však je, že Stropnický se k věci odmítl vyjádřit. Jako Zelený nemá přece důvod se za svou případnou homosexualitu stydět, pokud skutečně s Krejčíkem „chodí“.

17.10.2017 v 19:09 | Karma článku: 26.59 | Přečteno: 1408 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1326

PaedDr. Alena Gajdůšková, 1. viceprezidentka Svazu pacientů ČR, členka Rady Sdružení parlamentářů proti jadernému zbrojení a za odzbrojení. Bývalá senátorka, místopředsedkyně Senátu P ČR a ČSSD.  Původní profesí učitelka, pak personalistka a  vedoucí odboru školství a kultury ve Zlíně.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.