Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Praha a atomární odzbrojení

10. 09. 2013 10:40:00
V dnešní situaci nejistoty na blízkém východě a po použití chemických zbraní proti civilnímu obyvatelstvu je rizikovost rozšiřování nehumánních zbraní opět v popředí světového zájmu (pominu fakt, že zbraně jsou většinou nehumánní). To, že před čtyřmi lety prezident Obama právě v Praze připomněl i možnost kompletního nukleárního odzbrojení, není v ČR zrovna prvním tématem. Je proto nutné si tuto možnost připomínat. V Praze se k tomu nedávno na ministerstvu zahraničí konala konference s jedním dnem pro odborné diskuse a druhým s účastí širšího publika a diplomatů.

Příspěvky odborníků, které jsou většinou k dispozici na internetu, jasně popisují složitost dané situace. Jednoduchý morální apel, kterého jsem se zúčastnila, reflektuje jednoduchou úvahu – zbraně, obzvláště nukleární, nesmějí být použity. To si ovšem myslí i většina vojenských stratégů. Tato perspektiva je velmi stará a povědomí o tom, že nukleární zbraně strategicky slouží spíše jako psychologická páka, stálo již na začátku nepředstavitelného rozšíření nukleárních arzenálů. Ale současně je nutné si uvědomit, že náklady na to, udržet rovnováhu ve světě, který zbrojením udržuje stabilitu, jsou příčinou nouze jinde. Uvádí se, že desetina nákladů na zbrojení by stačila na odstranění hladu na celé planetě.

Strategičtí odborníci hovoří i o tom, jak vypadá jakási „pojistka“ možnosti nukleární odvety. To znamená, že zůstává možnost ze země zničené nukleárním útokem odpovědět, skrýt některé zbraně tak, že mohou být použity i následně. Je naprosto hororová představa světa, který jednou roznětkou kráčí ke kompletnímu zničení. Sama vlastnost nukleárního zbrojení má natolik tragickou složku, že se jí musíme zabývat, i když máme pocit, že je to pro nás vzdálené.

Značnou roli zde má exekutiva. Vlády a jejich ministři rozhodují o rozpočtu a bezpečnostních strategiích. Existuje ovšem řada snah nevládních organizací a existuje také síť členek a členů parlamentů, kteří poukazují na to, jak se k problému staví občané. Vznikla tak síť PNND – tato zkratka označuje společenství členů parlamentů pro nerozšiřování nukleárních zbraní a odzbrojení v této oblasti (Parliamentarians for Nuclear Non-proliferation and Disarmament), jejímž koordinátorem je Alyn Ware z Nového Zélandu, který za svou činnost obdržel v r. 2009 tzv. alternativní Nobelovu cenu.

Alyn Ware se zúčastnil i procesu vzniku bezatomové zóny v Austrálii a Oceánii. Úspěch této snahy nebyl snadný. Tato končina (kde nejprve nemáme za to, že se jí to nemůže týkat) byla v minulosti oblastí pokusů s nukleárními zbraněmi. Austrálie je tradičním spojencem s USA. Byla otázka, jak například ovlivnit smlouvy Austrálie a USA? Nelehká úloha. Ale projekt se po dvacetiletém úsilí zdařil a vznikly vzájemné smluvní závazky, jak nukleární zbraně a s nimi spojenou strategii z regionu odstranit. Zde byla zavedena nejen kontrola zbraní, ale i kontrola pohybu jaderného materiálu a finančních toků, které s tím mohou souviset. Právem byl příspěvek Alyna Wara závěrem pražské konference.

Jistě, v Evropě je situace složitější. Musíme si však uvědomit, jak razantní je proces odstraňování nukleárních zbraní. Na konferenci zazněla i informace, že kolem 10 procent energetické produkce atomových elektráren vzniká na základě paliva, které před tím bez užitku dřímalo ve zbraních. Československo po roce 1989 učinilo podstatné kroky k redukci zbrojních arzenálů. Německý ministr zahraničí Guido Westerwelle již před několika lety začal hovořit o odstranění posledních nukleárních zbraní amerických partnerů z Německa, o evropské bezjaderné zóně. Ukrajina se v tom stala příkladnou zemí. Výměna úvah mezi Ruskem a NATO, popřípadě EU, byla zřejmá i na letošní konferenci. Badatelé a vojenští i zahraničně političtí odborníci pracují na společných projektech.

Je dobře, že po Obamově pražském projevu vzniká tradice setkávání na téma jaderné odzbrojení právě v Praze. Budu podporovat každoroční opakování takovýchto setkání. Současně však vidím ještě řadu úkolů před námi. Tato debata potřebuje veřejnost. Musíme otevřít i českou odbornou debatu na toto téma. Impulzy k nukleárnímu odzbrojení nejsou aktivitou omezených nadšenců, nýbrž střízlivou analýzou těch odborníků, kteří svědomitě sledují vývoj globální situace a snaží se najít prostředky a páky k tomu, aby se dala realizovat vize světa bez nukleárních arzenálů. Odzbrojení však není jen technická redukce zbraní, ale také a především změna chování, která bez úzké spolupráce mezinárodního společenství není možná. Parlamentáři v tomto mají velkou úlohu.

Autor: Alena Gajdůšková | úterý 10.9.2013 10:40 | karma článku: 6.75 | přečteno: 217x

Další články blogera

Alena Gajdůšková

Otazníky kolem očkování

Sdílím jako prarodič obavy rodičů z možných negativních dopadů a vedlejších účinků očkování, jedná-li se o slučování vakcín a děti nedonošené, či jinak oslabené. Lékaři by měli vytvářet a pojišťovny respektovat individuální očkovací kalendář pro každé dítě a chápat i právo rodiče, jako zákonného zástupce dítěte, se na průběhu očkování s lékařem domluvit.

30.4.2015 v 14:36 | Karma článku: 30.27 | Přečteno: 2956 | Diskuse

Alena Gajdůšková

Výrok senátora Kubery o válce je zcela nepřijatelný

Neobětovat ukrajinské zájmy Rusku a současně zabránit další válce se může podařit jen za společného úsilí všech členských států EU a za diplomatické spolupráce celého mezinárodního společenství. Potřebná je i podpora a odpovědnost ze strany veřejnosti. Výrok senátora Kubery, že světová válka je nevyhnutelná, je v této souvislosti zcela nepřijatelný.

16.2.2015 v 13:21 | Karma článku: 14.00 | Přečteno: 1640 | Diskuse

Alena Gajdůšková

ČSSD je v řešení bolestivého tématu exekucí vůdčí silou

Oceňuji snahu našich politiků, kteří iniciovali vznik komise pro exekuce. Pro řešení palčivého problému je totiž třeba hledat širokou shodu na právní úpravě, kterou by se provedly změny v oblasti tzv. mobiliární exekuce. Sociální demokracie dokládá, že při řešení bolestivého tématu nadále funguje v české politice jako vůdčí síla.

3.2.2015 v 14:18 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 527 | Diskuse

Alena Gajdůšková

K čemu je státní úředník

Vláda rozhodla o jmenování náměstka pro státní službu. Stal se jím dr. Josef Postránecký, odborník, zkušený úředník, integrální osobnost. Tím zákon o státní službě po létech přestal být pouhým papírem a stal se každodenní realitou. Česká republika se především úsilím sociálních demokratů významně přiblížila fungování standardních západních demokracií. (Služební zákon poprvé předložila Špidlova vláda a uvádí ho nyní v život vláda Sobotkova.)

29.1.2015 v 12:03 | Karma článku: 9.98 | Přečteno: 817 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Tomáš Králíček

Tři králové bojovali proti nacistům možná i ve vašem domě

Gestapo jim dalo název Tři králové. Civilní jména Josef Balabán, Josef Mašín, Václav Morávek. Kde se skrývali, odkud vysílali a kdo jim pomáhal proti nacistické zvůli? Najdete i svou adresu?

25.5.2017 v 14:13 | Karma článku: 10.69 | Přečteno: 261 | Diskuse

Jana Slaninová

Dejte mu náhubek a nebo se ho zbavte!

Kdykoli v dějinách dávných či nedávných se našel člověk, který měl jiný náhled na stávající světské pořádky, byl nejprve za blázna. A když mu lidé naslouchali a začali nad jeho slovy přemýšlet, byl čas na jeho likvidaci.

25.5.2017 v 13:32 | Karma článku: 12.15 | Přečteno: 447 | Diskuse

Josef Komárek

Dalších 6,6 mil. migrantů se tlačí z Afriky a Orientu do Evropy. To zas bude obohacení!

Tuto zprávu ohlásila v úterý 23.5. německá zpravodajská služba. Byla v poledne na německém teletextu, ale než jsem ji ofotil, tak ze stránek zmizela. Asi byla netaktní po atentátu v Manchestru.

25.5.2017 v 12:51 | Karma článku: 27.58 | Přečteno: 766 | Diskuse

Karel Trčálek

Svobodomyslní lidé by se měli upalovat na hranicích

Napsal jsem stovky a stovky článků o nacismu a rasismu. Ale teď ne, bo to kohosi nezajímá. Na blogování mě ještě pořád baví manipulace s lidmi. I když dělat si prču z primitivů nemusí být nakonec prča

25.5.2017 v 12:02 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 504 | Diskuse

Roman Tvrzník

Co můžeme závidět Maltě? Třeba noblesní prezidentku

Pořád se mi nechce zvykat na úroveň české politické „kultury“. Už proto, že jsem se nedávno znovu osobně přesvědčil: ne všude je pokleslá tak, jako u nás.

25.5.2017 v 9:07 | Karma článku: 9.81 | Přečteno: 388 | Diskuse
Počet článků 57 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1325

PaedDr. Alena Gajdůšková, 1. viceprezidentka Svazu pacientů ČR, členka Rady Sdružení parlamentářů proti jadernému zbrojení a za odzbrojení. Bývalá senátorka, místopředsedkyně Senátu P ČR a ČSSD.  Původní profesí učitelka, pak personalistka a  vedoucí odboru školství a kultury ve Zlíně.

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.